Urządzanie małej łazienki może wydawać się wyzwaniem, ale z odpowiednimi technikami i pomysłowością, nawet najmniejsza przestrzeń może stać się funkcjonalna i stylowa. Oto pięć sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci maksymalnie wykorzystać każdy centymetr Twojej łazienki i powiększyć optycznie łazienkę, tak aby sprawiała wrażenie przestrzennej.
1. Jak urządzić małą łazienkę z pomocą luster?
Lustra są nieocenionym narzędziem w optycznym powiększaniu przestrzeni. W małej łazience szczególnie warto zainwestować w duże lustro. To zderzenie rozmiarów spowoduje, że niewielka przestrzeń optycznie się powiększy i uzyska wrażenie jej głębi. Idealne są lustra zajmujące całą szerokość jednej ze ścian, najlepiej naprzeciwko wejścia. Jeżeli nie masz wystarczająco przestrzeni na duże lustro, wybierz długie wąskie lustro np. lustro z zaokrąglonymi narożnikami lub arkadowe, lub lustro połowa koła. Ich smukłość na pewno doda wysokości wnętrzu, tym samym dodając głębi małemu pomieszczeniu.
Co więcej, lustra o nietypowych kształtach, jak owalne lub nieregularne, mogą dodać wnętrzu unikalnego charakteru oraz złagodzić surowość prostokątnych pomieszczeń, zatem w przypadku małej łazienki warto łączyć minimalizm form i kolorów z łagodnością obłych kształtów krawędzi lustra.
Współczesne lustra to też możliwości aranżacyjne oparte o obramowania i/ lub oświetlenie. Rama jest tradycyjnym rozwiązaniem, które bywa jak biżuteria dla wnętrza natomiast lustra LED, to propozycja wielozadaniowa i pasująca do naprawdę wielu przestrzeni.
2. Jasna paleta barw uratuje małą łazienkę
Kolory mają ogromny wpływ na percepcję przestrzeni. Małą łazienkę wyposaż zatem w jasne odcienie, takie jak: złamane biele, pastele czy delikatne szarości. Tak dobrane barwy sprawią, że mała łazienka będzie wydawać się większa i jaśniejsza. W przypadku małych łazienek lepiej unikać ciemnych kolorów, które mogą przytłaczać i optycznie zmniejszać przestrzeń. Jeżeli więc jesteś fanem granatów, czerni, zieleni butelkowej - pamiętaj, że aranżacja to też rola dodatków.
Innym dobrym sposobem na małą łazienkę są jasne kolory, które można łączyć z ciekawymi teksturami, takimi jak błyszczące płytki, które odbijają światło i dodatkowo rozjaśniają wnętrze.
3. Wzory w małej łazience?
Od tego jakie wzory zastosujesz w przestrzeni na prawdę sporo zależy.
W małych pomieszczeniach trzeba być szczególnie wyczulonym w tych kwestiach. Proponujemy, aby w tym przypadku postawić na wykorzystanie wzorów na ścianach. Wizualnie taki zabieg może "podnieść" sufit i optycznie powiększyć przestrzeń. Geometryczne wzory na płytkach, wysokie lustra czy długie, wąskie płytki to doskonały wybór dla małej łazienki. Ten prosty trik wzrokowy nie tylko sprawia, że wnętrze wydaje się wyższe, ale też dodaje elegancji.
Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością wzorów. Jako bazę użyj jednolitych płytek lub pomaluj ścianę w jednym kolorze, natomiast wzorzystych płytek użyj jako akcentu.
4. Multifunkcjonalne zabudowy na sprytne przechowywanie
Kiedy każdy centymetr ma znaczenie, kluczowe jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Wybierz meble wielofunkcyjne, takie jak:
- zabudowa miski ustępowej – przestrzeń, którą możesz wykorzystać na przechowywanie,
- półki, które mogą służyć jako schowki,
- zabudowa pralki, w której można wykorzystując małe zakamarki zaprojektować dodatkowe miejsce na przechowywanie np. detergentów.
Półki umieszczone wysoko na ścianach mogą przechowywać ręczniki lub kosmetyki, zwalniając miejsce na niższych poziomach.
5. Oświetlenie dla przestronności
Oprócz centralnego oświetlenia warto zainwestować w dodatkowe źródła światła. Nie zawsze w małej łazience znajdziesz odpowiednią przestrzeń na dodatkowe punkty świetlne czy klimatyczne kinkiety. Świetnym rozwiązaniem są w takiej sytuacji lustra LED montowane na ścianie, które pięknie budują przestrzeń. To nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale także sposób na optyczne powiększenie przestrzeni, ponieważ jasne światło sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe.
6. Przemyślany układ funkcjonalny
Dobrze przemyślany i dopasowany do potrzeb użytkowników układ funkcjonalny to klucz do optymalnego wykorzystania małej przestrzeni. Znajomość ergonomii wnętrz oraz wymiarów zabudów do bezkolizyjnego użytkowania pozwala zyskać dodatkowe centymetry, które w małych przestrzeniach są na wagę złota.
Mała łazienka, duże możliwości
Zastosowanie tych pięciu pomysłów pozwoli Ci efektywnie i stylowo urządzić małą łazienkę. Pamiętaj, że każdy element, od lustra po barwy, odgrywa ważną rolę w optycznym powiększaniu przestrzeni. Z odrobiną kreatywności i strategicznym planowaniem, Twoja łazienka, nawet jeżeli jest najmniejsza, może stać się przestronnym i przytulnym zakątkiem, który będzie jednocześnie funkcjonalny i estetycznie atrakcyjny.