Często słyszy się, że kuchnia to serce domu. Jednak nie zawsze przebywanie w niej sprawia przyjemność – zwłaszcza gdy w pomieszczeniu panuje bałagan. Na szczęście można to naprawić. Wystarczy zastosować się do poniższych porad, jak powinna wyglądać organizacja przechowywania w kuchni.
Zbliżenie na drewniany blat kuchenny, w tle uporządkowane elementy wyposażenia - gralapack.com/pl

Kuchnia bez bałaganu – zaplanowanie stref

Przechowywanie w domu, a w szczególności w kuchni, powinno opierać się na dobrym planie. Pomieszczenie służące do przyrządzania posiłków warto rozplanować w taki sposób, aby znalazło się w nim miejsce na następujące strefy funkcjonalne:

  • strefa zmywania – to głównie zlewozmywak, detergenty, kosz na odpady,
  • strefa przygotowywania – blat roboczy, oświetlenie,
  • strefa gotowania i pieczenia – kuchenka, piekarnik, okap,
  • strefa zapasów – lodówka, szafki na żywność, szuflady,
  • strefa przechowywania – szafki i szuflady.

Najwięcej kłopotów w organizacji zwykle sprawiają dwie ostatnie strefy, dlatego warto poświęcić im dużo uwagi. Poza szafkami, półkami i szufladami niezbędne będą dodatkowe elementy wyposażenia, takie jak np. torby do przechowywania.

Woreczki strunowe z atestem spożywczym – praktyczny niezbędnik w każdej kuchni

Woreczki strunowe przystosowane do kontaktu z żywnością to jeden z najbardziej użytecznych dodatków do kuchni. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla zwykłych puszek i pojemników, zwłaszcza w pomieszczeniu o mniejszym metrażu (choć te także warto mieć pod ręką). Woreczki zajmują mniej przestrzeni, a w dodatku można wykorzystać je na wiele sposobów:

  • do przechowywania produktów sypkich, np. mąki, płatków czy makaronu,
  • do przechowywania przypraw,
  • do przechowywania żywności w lodówce i zamrażarce,
  • do przechowywania kawy, herbaty, ziół do zaparzania.

Woreczki strunowe, duże i małe, bardzo dobrze chronią zawartość przed wilgocią, zabrudzeniami i dostępem powietrza. Produkty spożywcze zachowują więc świeżość i aromat.

Gdzie znaleźć mocne woreczki strunowe? Dodatkowy protip

Torby do przechowywania ze strunowym zamknięciem warto zamówić prosto od producenta – najlepiej takiego, który w branży działa od lat jak GRALA PACK. W jego ofercie znajdują się woreczki w różnym rozmiarze, co ułatwi ich dopasowanie do konkretnego zastosowania. Poza tym renomowane firmy dbają o to, aby opakowania były przystosowane do kontaktu z żywnością i miały niezbędne atesty.

Torby do przechowywania z zapięciem strunowym wypełnione różnymi warzywami - gralapack.com/pl

Porządek w kuchni, czyli przechowywanie w domu nie musi być kłopotliwe

Istnieje wiele pomysłów aranżacyjnych i sprytnych sposobów na to, żeby kuchnia stała się lepiej zorganizowana. Pomagają w wykorzystaniu każdego wolnego zakamarka, dlatego warto je wypróbować:

  1. Systemy cargo – umożliwiają maksymalne użycie dostępnej przestrzeni. Kosze wysuwane na szynach bardzo dobrze nadają się zarówno do przechowywania garnków i patelni, jak też produktów spożywczych.
  2. Pamiętanie o ścianach – wbrew pozorom sprawdzają się one bez zarzutu do przechowywania. Należy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie wyposażenie, czyli półki, haczyki, organizery.
  3. Zagospodarowanie miejsca pod zlewem – przestrzeń ta jest odpowiednim wyborem nie tylko na kosz na śmieci, ale i środki czystości (dzięki temu wszystkie pozostają w jednym miejscu). Warto zdecydować się dodatkowo na małe półeczki, które pozwolą na wygodne przechowywanie zapasu gąbek, worków czy ściereczek.
  4. Wkłady do szuflad – z ich pomocą można posegregować przedmioty według kategorii i uniknąć chaosu. Wkłady ułatwiają sortowanie elementów zastawy, ale też np. produktów spożywczych.

Lepsza organizacja przechowywania w kuchni to większy porządek i komfort przyrządzania potraw. Wiele zmian można dokonać tanim kosztem, dlatego ich wprowadzenie nie musi nadwyrężać domowego budżetu.