Wybór bramy do garażu jest zależny między innymi od środków finansowych, które chce się na nią przeznaczyć, ale także ilości dostępnego miejsca czy preferencji dotyczących jej konstrukcji. Dobrze dopasowana brama pozwoli zachować estetykę budynku oraz zapewni komfort użytkownikom. Dowiedz się, czym się kierować przy zakupie bramy garażowej.
Rodzaj bramy
Podczas wyboru bramy garażowej, najlepiej najpierw zadecydować o tym, w jaki sposób ma się otwierać. Wśród najpopularniejszych rodzajów bram wymienia się skrzydłowe, uchylne, segmentowe i rolowane. Jakie są wady i zalety wyboru każdej z nich?
Bramy skrzydłowe
Bramy skrzydłowe składają się z jednego lub dwóch skrzydeł i są otwierane w kierunku zewnętrznym od garażu. Wśród ich zalet należy wymienić niską cenę, prostotę montażu i niewielką awaryjność – głównie ze względu na małą liczbę elementów. Podstawową wadą bram skrzydłowych jest potrzeba posiadania dużej przestrzeni wokół nich. Takie bramy stosuje się na płaskich podjazdach – ich montaż w miejscu o zbyt dużym nachyleniu może prowadzić do samoistnego zamykania się skrzydeł.
Bramy uchylne
Bramy uchylne, czyli inaczej płytowe, to takie, które uchylają się w kierunku sufitu garażu. Składają się z jednego, dużego elementu. Po otwarciu przynajmniej częściowo chowają się pod sufitem. Zaletą tego rodzaju bram jest łatwa dostępność i atrakcyjna cena. Za wadę można uznać dużą ilość przestrzeni potrzebnej do montażu zarówno na podjeździe, jak i w garażu.
Bramy segmentowe
Bramy segmentowe są obecnie jednymi z najchętniej wybieranych, głównie ze względu na dobry stosunek funkcjonalności i parametrów do ceny. Wyróżnia się dwa rodzaje takich bram – górne i boczne. Różne możliwości montażu sprawiają, że łatwo dopasować je niemal do każdego rodzaju garażu. Potrzebna jest jednak wystarczająca ilość miejsca na montaż prowadnic oraz segmenty, gdy brama będzie złożona. Tego rodzaju bramy na ogół są dobrze zaizolowane – w ich konstrukcję łatwo wkomponować np. piankę PUR, która jest świetnym izolatorem.
Bramy rolowane
Bramy rolowane zajmują najmniej miejsca ze wszystkich omawianych. Często są też droższe od innych rodzajów bram. Składają się z niewielkich elementów, łączonych przegubowo. Wyglądem przypominają żaluzje. Ich konstrukcja sprawia, że nadają się do montażu na małych podjazdach i w niewielkich garażach. Niestety pod względem parametrów związanych z izolacyjnością cieplną, ustępują bramom segmentowym.
Wymiary bramy garażowej
Podczas wyboru bramy garażowej, oprócz rodzaju, należy zwrócić uwagę na jej wymiary. W przypadku garaży jednostanowiskowych zaleca się szerokość przynajmniej 230 cm. Dla bram dwustanowiskowych rekomenduje się szerokość przynajmniej 500 cm. Z kolei w garażach, w których zamierza się parkować samochód i motocykl, wystarczyć powinno od 300 do 350 cm. Wysokość bramy jest zależna od rodzaju samochodu. Najpopularniejszy jest zakres od 200 do 260 cm.
Brama automatyczna czy otwierana ręcznie?
Bramy otwierane ręcznie są coraz rzadziej wykorzystywane. Dwukrotne wysiadanie z samochodu, żeby otworzyć, a później zamknąć bramę opóźnia powroty do domu i jest uciążliwe w czasie deszczowej pogody. Pilot do bramy garażowej rozwiązuje takie problemy.
Na rynku dostępne są różne rodzaje pilotów. Można wybrać modele, które będą przeznaczone wyłącznie do bramy garażowej, jak również takie, które pozwolą sterować większą ilością odbiorników np. żaluzjami czy furtką przy ogrodzeniu.
Napęd do bramy garażowej
Jeżeli zdecydujesz się na bramę automatyczną, oprócz pilota trzeba będzie kupić także napęd. Wybierając go, zwróć uwagę m.in. na:
- rekomendowaną częstotliwość użytkowania (podawaną w liczbie cykli na dobę),
- czas potrzebny do maksymalnego otwarcia bramy,
- kąt lub tor, w jakim pracuje napęd,
- siłę pchającą i ciągnącą.
Napędy często można kupić w zestawach wraz z szyną jezdną, centralą sterującą, pilotem czy innym osprzętem, potrzebnym do działania bramy garażowej.
Obecność fotokomórki
Fotokomórka to urządzenie, które może znacznie poprawić poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z bramy. Dzięki niej, jeżeli brama napotka przeszkodę na swojej drodze, np. nierówno zaparkowany samochód czy zwierzę domowe, nie zamknie się. Fotokomórki wykorzystują wiązkę laserową do wykrywania obiektów w pobliżu bramy. Mogą mieć różny zasięg, kąt padania światła czy rozmiar.
Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając bramę garażową?
Wybierając bramę garażową, warto zwrócić uwagę także na materiał jej wykonania. Najpopularniejsze są modele ze stali lub aluminium. Można jednak spotkać się także z bramami z drewna czy PVC. Decydując o tym, z czego ma być wykonana brama, warto wziąć pod uwagę:
- parametry termoizolacyjne danego materiału,
- poziom dźwiękoszczelności,
- jego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne,
- odporność na promieniowanie UV.
Oczywiście nie bez znaczenia jest także estetyka bramy garażowej, jednak ta jest podyktowana preferencjami jej przyszłych użytkowników. Niezależnie od nich warto sprawdzać, jakie zabezpieczenia antywłamaniowe posiada wybrany model bramy.