Rower często jest atrakcyjną opcją poruszania się dla osób mieszkających w mieście. Pozwala uniknąć korków samochodowych i uniezależnia od rozkładu komunikacji miejskiej. Co więcej, pozwala zadbać o kondycję fizyczną i dotrzeć do wyznaczonego miejsca szybciej niż gdybyśmy mieli iść pieszo. Przy tylu zaletach nic dziwnego, że część osób wybiera właśnie ten pojazd jako sposób na dotarcie do pracy, szkoły, centrum handlowego lub innego miejsca. Rodzi to jednak konieczność bezpiecznego pozostawienia jednośladu w miejscu docelowym. I tu z pomocą przychodzą stojaki na rowery. Pozwalają one na przypięcie roweru, co znacznie utrudnia jego kradzież, ale również organizuje przestrzeń, wskazując miejsce pozostawiania pojazdów. Dzięki temu ludzie nie przypinają rowerów do przypadkowych słupków w różnych miejscach. Gdzie w takim razie i jaki stojak na rowery kupić?
Jak wybrać stojak na rowery?
Stojak na rowery powinien być estetyczny i funkcjonalny. Jak się okazuje, możliwości jest jednak na tyle dużo, że wybór wcale nie jest oczywisty. Należy zwrócić uwagę na profil stojaka, który, jeśli jest nieprawidłowo dobrany, może powodować niestabilność pojazdu, a także na przestrzeń przeznaczoną na koło roweru. Nie może być ona zbyt wąska, ponieważ wtedy nie każdy jednoślad się w niej zmieści. Niektóre rowery nie mają również nóżki, więc dobrze, jeśli stojak umożliwia oparcie maszyny. Poza tym stojak rowerowy powinien umożliwić jego porządne przytwierdzenie do podłoża i co najważniejsze, nie niszczyć pozostawionego przy nim jednośladu i skutecznie zabezpieczyć rower w mieście. Należy również pamiętać, że jest to zakup na wiele lat. Warto w takim razie postawić na produkt wysokiej jakości, który nie będzie szybko ulegać zniszczeniu. Z kolei jeśli stojak zostanie umieszczony w miejscu narażonym na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, może być konieczne wybranie wersji stojaka z powłoką przeciwko korozji.
Stojak na rower – rodzaje
Wyróżniamy 3 grupy stojaków na rowery: szeregowe, barierki i hybrydy. Różnią się one ze względu na wygląd i przeznaczenie. Niektóre są mniej lub bardziej wygodne oraz mieszczą inną liczbę rowerów. Stojaki rowerowe najczęściej wykonuje się z rur albo kształtowników stalowych, aluminiowych lub ze stali nierdzewnej. W sprzedaży dostępna jest także opcja stojaków do rowery w wersji ocynkowanej. Taka warstwa sprawia, że stojaki są odporne również na destrukcyjny wpływ zmiennych warunków atmosferycznych. Możemy się spotkać też z wersją pozwalającą na umieszczenie własnej reklamy albo wykonać stojak rowerowy na zamówienie, jeśli nie spotkamy na rynku typu konstrukcji, który spełnia nasze potrzeby.
Szeregowy stojak rowerowy
Stojaki szeregowe są jednym z najpopularniejszych rodzajów. Mogą nie być zbyt wygodne dla użytkowników, ale są bardzo praktyczne, ponieważ sprawdzają się w miejscach o niewielkiej powierzchni i pozwalają na przypięcie stosunkowo dużej liczby rowerów. Są przeznaczone głównie do umieszczenia na parkingach o ograniczonym miejscu, np. przy klatkach schodowych, obok domów lub garażów, a także na balkonach. W sklepach można znaleźć stojak na 3 rowery i więcej, nawet do 10. Należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie stanowisk tak, żeby nie były one zbyt blisko siebie. Nie chcemy przecież, żeby użytkownicy parkowali rowery co drugie miejsce. Ważna jest również szerokość stojaków, która powinna pozwolić na pozostawienie większych rowerów albo takich, które są wyposażone w hamulce tarczowe. Zbyt wąskie stanowisko może spowodować wygięcie hamulców. Szeregowy stojak rowerowy można w łatwy sposób przytwierdzić do ściany albo podłoża za pomocą kołków montażowych, co zapewnia stabilność całej konstrukcji.
Stojaki na rower barierki
Drugim rodzajem stojaków rowerowych są barierki. Ta opcja jest często spotykana przy placówkach, takich jak szkoły, firmy, ale również w parkach i innych miejscach, w których jest dużo miejsca. Ten model zazwyczaj ma kształt odwróconej litery U. Pozwala on na oparcie roweru, a także przypięcie do stojaka jednocześnie koła i ramy, dzięki czemu mamy większą pewność, że pojazd jest dobrze zabezpieczony przed ewentualną kradzieżą. Te rodzaje stojaków rowerowych nie pozwalają jednak na umieszczenie w nim koła, co czasami może prowadzić do osunięcia się roweru. Montaż z kolei polega na przykręceniu stojaka rowerowego do betonu lub płyty chodnikowej albo na wbetonowaniu konstrukcji w podłoże, dzięki czemu całość jest bardzo wytrzymała.
Stojaki hybrydowe
Wyróżniamy jeszcze stojaki rowerowe, które są połączeniem dwóch poprzednich rodzajów. W takiej konstrukcji rower wstawiamy do stojaka jednym z kół i dodatkowo przypinamy ramę do barierki. Stojak hybrydowy zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i wygody, a przy tym stabilizację roweru. Może być szczególnie atrakcyjny ze względu na zawarcie zalet wcześniejszych modeli w jednym stojaku rowerowym.
Ceny – stojak rowerowy
To, ile kosztuje dany stojak na rower, zależy od wielu czynników. Znaczenie ma jakość konstrukcji, użyte materiały, rodzaj produktu, a także to, ile rowerów zmieści dany stojak. Ten na 1 pojazd będzie znacznie tańszy niż stojak na 4 rowery, 10 albo więcej. Droższe są również stojaki z miejscem na reklamę lub o nietypowym kształcie. Takie wersje potrafią kosztować koło tysiąca złotych. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę proste konstrukcje, ceny zazwyczaj wahają się od 100 do 500 zł. Rozbieżność cenowa pozwala każdemu znaleźć typ stojaka rowerowego dopasowanego do budżetu i indywidualnych potrzeb.
Gdzie kupić stojaki na rowery?
Stojak rowerowy znajdziemy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i tych internetowych. Przed zakupem warto jednak przemyśleć to, w jakim miejscu będziemy mogli postawić własny parking rowerowy, jaki ma mieć rozmiar, a także jak ułatwić rowerzystom korzystanie z konstrukcji. Przede wszystkim stojaki rowerowe powinny być bezpieczne i wygodne, a także trwałe. Od nas zależy, czy wybierzemy wersję wykonaną ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, polecamy sprawdzić ofertę firmy KAR STAL, która od wielu lat specjalizuje się w wyrobach metalowych.