Grzejniki pokojowe to bez wątpienia jedne z istotniejszych elementów wyposażenia domowego, mimo że przez znaczną część roku pozostają nieużywanymi. Jednak w okresie jesienno-zimowym to właśnie one gwarantują komfortową temperaturę w pomieszczeniach, mając niebagatelny wpływ na ogólne koszty ogrzewania. W jaki sposób? Otóż wszystko zależy od ich mocy, która powinna być odpowiednio dobrana pod charakterystykę mieszkania.
- Grzejnik pokojowy – wydajne i oszczędne ogrzewanie.
- Dekoracyjne grzejniki pokojowe – nietuzinkowy design.
- Gdzie najlepiej zakładać kaloryfery pokojowe?
- Nowoczesne grzejniki aluminiowe czy stalowe?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z niezaprzeczalnego faktu, że grzejniki pokojowe realnie wpływają na wysokość rachunków związanych z ogrzewaniem mieszkania. Dzieje się tak zarówno w przypadku spalania paliw stałych, jak i korzystania z innych źródeł, np. cieplików miejskich. Dlatego też podczas budowy domu czy remontu lokalu powinniśmy poświęcić czas i energię na dobranie modeli o odpowiedniej mocy. Wbrew pozorom zadanie to nie należy do szczególnie trudnych. Wystarczy pamiętać o kilku istotnych wytycznych...
Grzejnik pokojowy – wydajne i oszczędne ogrzewanie
Kwestia kupna grzejników pokojowych o mocy dobranej ściśle pod charakterystykę pomieszczeń różni się w zależności od konkretnego przypadku. Dla przykładu: dla nowo wybudowanych budynków projektant instalacji sanitarnych umieszcza informacje o koniecznej mocy grzejników. Wykonując samodzielny remont, zadanie to leży po stronie inwestora.
Błędne jest rozumowanie, że aby uzyskać pełen komfort cieplny, należy kupić grzejnik o możliwie najwyższej mocy (często postępują tak osoby preferujące wysokie domowe temperatury). Spowoduje to wyłącznie nieefektywną nadprodukcję ciepła, czyli wyższe rachunki. Kaloryfer pokojowy o prawidłowych parametrach zagwarantuje odpowiednie warunki, np. poprzez ustawienie pożądanej temperatury na głowicy.
Jakiej mocy powinien więc być grzejnik pokojowy? Pomocne są tu wskazania producenta. Zestawmy je z metrażem danego pomieszczenia, grubością ścian oraz ich izolacją. W razie problemów, można skorzystać z licznych kalkulatorów online, udostępnianych również przez producentów grzejników pokojowych.
Dekoracyjne grzejniki pokojowe – nietuzinkowy design
Co naturalne i całkowicie zrozumiałe, grzejniki pokojowe zaliczane są też do elementu wystroju wnętrza. Widzimy to szczególnie w takich pomieszczeniach, jak salon czy sypialnia. Wysokiej klasy producenci doskonale zdają sobie sprawę z zapotrzebowania na estetyczne modele kaloryferów, przez co dokładają wszelkich starań, aby spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagającego inwestora.
Dzięki temu na obecnym rynku znajdziemy zarówno klasyczny biały grzejnik płytowy, jak i grzejniki modułowe, a także konstrukcje ozdobne – o oryginalnych kształtach i kolorach. Co ciekawe, te ostatnie niejednokrotnie trudno rozróżnić od nowoczesnych elementów dekoracyjnych, perfekcyjnie podkreślających zastosowany w pomieszczeniu styl. Oczywiście są przy tym w pełni wydajne i funkcjonalne.
Gdzie najlepiej zakładać kaloryfery pokojowe?
Moc kaloryfera przekłada się między innymi na jego rozmiar. Co za tym idzie, jak najbardziej zasadne jest pytanie, gdzie warto instalować grzejniki pokojowe.
Istnieje kilka zasad i wytycznych, o których należy pamiętać, aby nie zakłócać pracy poprzez obniżanie wydajności grzewczej. Dlatego też kaloryfery nie powinny być zasłaniane meblami, np. kanapą – ciepłe powietrze ma wtedy znacznie trudniejszą drogę do pokonania, żeby ogrzać dany pokój. Gorące podmuchy dodatkowo negatywnie wpłyną na jakość mebli, zmieniając ich kolor, a nawet odkształcając je.
Ponadto grzejnik będzie w stanie utrzymać komfortową temperaturę we wnętrzu pokoju, jeśli zostanie zamontowany w miejscach, w których dochodzi do najczęstszej wymiany powietrza. To przede wszystkim okolice okien, drzwi balkonowych, wejściowych itp. Nie bez powodu grzejniki pokojowe są powszechnie umieszczane pod parapetami. Pamiętajmy, żeby zapewnić dodatkową przestrzeń, np. na podłączenie dolne i górne (dla płynącej w instalacji wody).
Nowoczesne grzejniki aluminiowe czy stalowe?
Wielu inwestorów zastanawia się, czy lepszym wyborem do mieszkania są grzejniki stalowe, czy jednak aluminiowe. I na to pytanie nie istnieje jednoznaczna odpowiedź, a finalna decyzja powinna być oparta o indywidualne potrzeby i oczekiwania.
Modele aluminiowe są estetyczne, lekkie, odporne na uszkodzenia i zużycie (przy odpowiednim zabezpieczeniu) oraz szybko się nagrzewają. Jednocześnie pozostają opcją stosunkowo niedrogą.
Z kolei modele stalowe zaliczane są do wysoce atrakcyjnych wizualnie – idealnie komponują się ze stylowo urządzonymi sypialniami i salonami. Naturalnie są przy tym cięższe od odpowiedników aluminiowych, jak i nagrzewają się nieco wolniej (choć dłużej oddają ciepło). Również ich cena potrafi być wyższa.
Co ważne, zawsze kierujmy się ku najlepszym producentom oraz sprzedawcom grzejników pokojowych, niezależnie od rodzaju, na jaki chcemy się zdecydować. Zagwarantują nam oni szeroki wybór i korzystne ceny. Doskonałym tego przykładem jest oferta sklepu: https://mexen.pl/ogrzewanie.