Wnętrza w stylu rustykalnym, a zwłaszcza salon, to świetny sposób na wprowadzenie do zamieszkiwanych przestrzeni odrobiny nostalgii i ciepła z dawnych lat, które kojarzymy z wakacji u dziadków na wsi. Bez względu na to, czy chodzi o domek wiejski lub letniskowy, nowy budynek na przedmieściach czy mieszkanie w centrum miasta — pomysły na rustykalny salon wpisują się w pewien przytulny w odbiorze styl, który waha się od całkowicie tradycyjnego, z nutami shabby chic i vintage aż po nowoczesny, pełen innowacyjnych rozwiązań. Oto kilka patentów na to, jak urządzić salon w rustykalnym stylu!

Styl rustykalny — nowocześnie a może klasycznie?

Trzeba wiedzieć, że wnętrza w stylu rustykalnym w nieco bardziej klasycznym wydaniu nie istnieją bez naturalnych materiałów, a zwłaszcza drewna oraz kamienia (tu na myśl przychodzi nam zapewne przytulna, rustykalna strefa dzienna z kominkiem w roli głównej). W salonie warto postawić też na dość swobodne i niewymuszone połączenia naturalnych faktur i materiałów — w postaci drewna i kamienia, tapicerowanych mebli, skórzanych sof z tekstyliami, czy dywanów z wełny ułożonych warstwowo na tych z sizalu.

Bardziej nowoczesne inspiracje pokazują jednak rustykalny salon jako pomieszczenie zdecydowanie wpisujące się w podejście „mniej znaczy więcej”. Oznacza to zastosowanie relaksującej, neutralnej palety kolorów i wstawienie mebli o harmonijnych, prostych liniach — najlepiej w dość ograniczonej liczbie. Kolory farb, tekstyliów i dodatków w odcieniach szarości, brązów, rudości i zieleni sprawdzą się tu szczególnie, a z racji na to, że są to barwy zaczerpnięte z natury, to również postrzegamy je jako takie, które z powodzeniem emanować będą rustykalnym ciepłem.

Drewno i kominek na pierwszym planie

Pomieszczenia urządzone w stylu rustykalnym muszą mieć drewno — w końcu to z niego wykonane są na ogół meble, dodatki i dekoracje. Nie zapominajmy przy tym o kominku, który bywa centralnym punktem tak zaaranżowanego salonu. Zazwyczaj ustawiamy obok niego wygodne kanapy, np. z obiciami z naturalnej skóry, a całości stylizacji dopełniamy niskim stolikiem kawowym (rzecz jasna z naturalnego drewna) oraz mimochodem rzuconymi przez oparcia mebli wełnianymi kocami, którymi otulimy się w chłodniejsze wieczory oraz kilkoma puchatymi poduszkami. 

Rustykalna ściana to ta z klasycznej cegły!

Kominek na ścianie z cegły — często pomalowanej na neutralny lub biały kolor — to kolejny sposób na to, by wnętrze idealnie wpisywało się w styl rustykalny. Poza tym, jeśli aranżujemy wiekowy dom, bez wahania możemy pozostawić też i inne oryginalne elementy — odsłonięte belki, nieoszlifowane kamienie i dobrze zachowane ściany dość naturalnie dodadzą takiemu wnętrzu niepowtarzalnego uroku.

Mieszamy i miksujemy do woli

Rustykalne wnętrza, takie jak salon nie są tworzone pod przysłowiową linijkę. Oznacza to, że z powodzeniem można zrezygnować w nich z pasujących do siebie zestawów i kompletów wypoczynkowych, raczej starając się o to, by stworzyć nieco bardziej eklektyczny styl. To, co gładkie mieszamy z tym, co ma wyraźną teksturę lub wzór, tak samo jak stare z nowym. Włączenie rustykalnych elementów wystroju domu, np. pod postacią używanych, drewnianych mebli i odziedziczonych lub znalezionych na pchlim targu akcesoriów, może nadać przestrzeni nieco staromodny, ale zarazem przytulny charakter. Na co zwrócić uwagę, decydując się na taki rustykalny miks we własnym salonie?

  • Zacznijmy od zdefiniowania elementów, takich jak meble, podłogi, oświetlenie i dekoracje ścienne, które służą rustykalnemu urokowi. Pomyślmy o włączeniu do projektu salonu postarzanego drewna i kamienia, a także innych naturalnych materiałów, jak wełna, rattan, bawełna czy len.
  • Akcesoria również mają ogromne znaczenie w tworzeniu wnętrz o rustykalnym charakterze — od koców i poduszek, wykonanych z teksturowanych tkanin, takich jak wełna lub juta, przez rzemieślniczo tkane dywany z tradycyjnymi wzorami, aż po dzieła sztuki z historią, przedstawiające sceny zaczerpnięte z natury — to one znakomicie dopełniają rustykalną aranżację salonu!.
  • Włączenie nowoczesnych elementów sprawi, że projekt salonu stanie się intrygujący i wielowymiarowy. Rozważmy więc dodanie geometrycznych kształtów, zastosujmy kolory (pamiętajmy, że niektóre z nich świetnie równoważą drewno), a także śmiało korzystajmy z dobrodziejstw nowoczesnych technologii obok bardziej klasycznych elementów wystroju.

Kolorystyka — kolory ziemi

Mówi się, że uchwycenie esencji stylu rustykalnego jest niczym malowanie obrazu: istnieje wiele odcieni, które wydobędą piękno aranżowanej przestrzeni. Ziemiste tony, do których zaliczają się m.in.: 

  • ochra, 
  • leśna zieleń, 
  • granat,
  • czekoladowy brąz, 

dają przytulny klimat, a jednocześnie są dość uniwersalne i wszechstronne. Aby uzyskać dodatkowy efekt wizualny, można postawić na kontrast jasnych neutralnych barw z odważniejszymi odcieniami.

Pamiętajmy jednak, że wybór koloru nie dotyczy jedynie estetyki, ale i emocji. Kluczowym elementem każdego udanego projektu jest upewnienie się, że ludzie czują się komfortowo w swoim otoczeniu. Jak można to osiągnąć? 

Po pierwsze, można użyć stonowanych tonów i ciepłej bieli na ścianach i podłogach, gdyż takie rozwiązanie sprzyja tworzeniu kojącej atmosfery. Warto wprowadzić akcenty kolorystyczne za pomocą dzieł sztuki lub unikatowych mebli i dodatków, co przełamie jednowymiarowość wnętrza. Samą przestrzeń salonu — bez względu na jego wielkość — można podzielić oświetleniem akcentującym, takim jak lampki sznurkowe lub kinkiety. Nie może zabraknąć także naturalnych elementów wystroju, co zapewni wprowadzenie do wnętrza naturalnego drewna i roślin.

Upcykling mile widziany — salon rustykalny i oryginalne elementy

Styl rustykalny to znakomity wybór dla osób, którzy lubują się w odnawianiu i naprawianiu, czyli wszystkich tych, którym bliska idea recyklingu. Oczywiście, alternatywnym, a zarazem dość powszechnym rozwiązaniem będą stylizowane meble czy elementy wyposażenia, ale równie dobrze można skorzystać z oryginałów, zwłaszcza jeśli te zachowały się w dobrym stanie. Ściany i podłogi warto wyłożyć grubo ciosanymi, niejednolitymi drewnianymi deskami. Stolik kawowy może natomiast zostać wykonany ze starego kawałka drewna, pochodzącego choćby z rozebranej stodoły. Można także pozostawić we wnętrzu stary, klimatyczny kredens odziedziczony po dziadkach. Poza tym, meble kuchenne mogą wcale nie wymagać nowych frontów — zostawmy stare, zwłaszcza jeśli decydujemy się na otwarty układ i łączymy kuchnię i salon w jednym pomieszczeniu. 

Wprowadzając te kreatywne pomysły do własnego wnętrza, można stworzyć wnętrze o ponadczasowej estetyce, hołdującej przytulnym i ciepłym aranżacjom.