Wysokość stołu w jadalni to więcej niż tylko detal, który niewiele znaczy – to fundament komfortu podczas siedzenia przy nim. Wybierając stół, zastanów się, czy preferujesz, by Twoje ręce swobodnie spoczywały na blacie, czy może cenisz sobie unikalne, wyższe modele wpisujące się w nowoczesne przestrzenie, np. w postaci wysp kuchennych? Chętnie doradzimy Ci, jak dobrać idealną wysokość stołu, która odmieni Twoje codzienne chwile przy jedzeniu. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego odpowiednia wysokość stołu do jadalni jest ważna?

Odpowiednia wysokość stołu w jadalni to klucz do komfortu, funkcjonalności i estetyki przestrzeni, w której spożywasz posiłki w rodzinnym gronie. Nieodpowiednio dobrany mebel może prowadzić do dyskomfortu, bólów pleców i szyi, a nawet zmniejszać przyjemność płynącą z biesiadowania. W końcu wiele osób wykorzystuje stół podczas korzystania z laptopa, grania w planszówki czy też układania puzzli.

Dobra ergonomia stołu sprzyja zdrowej postawie ciała, co jest szczególnie ważne podczas wielogodzinnego siedzenia przy blacie. Idealna wysokość mebla pozwala na swobodne umieszczenie nóg pod blatem, co zapewnia pełną wygodę.

Jak dobrać wysokość stołu do jadalni?

Aby dobrać odpowiednią wysokość stołu, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Zawsze warto do tematu podejść indywidualnie, szczególnie gdy zależy Ci na perfekcyjnym dopasowaniu i bierzesz pod lupę nawet te drobne detale. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na wzrost domowników. W końcu jedni są wyżsi, drudzy niżsi, a wszelkie anomalnie mogą dotyczyć wyłącznie jednego członka rodziny, a niekiedy nawet wszystkich. Różnie się zdarza, dlatego w przypadku osób o niestandardowym wzroście, warto rozważyć spersonalizowane rozwiązania, np. zamawiając stół na wymiar.

Kolejnym aspektem jest rodzaj krzeseł, a w zasadzie wysokość ich siedziska. To szczególnie ważne, gdy masz już ich komplet i szukasz do nich stołu, a nie na odwrót. Istotne są także funkcje mebla, jakie będzie pełnił w przyszłości – zastanów się, czy stół będzie służył tylko do spożywania posiłków, czy również do pracy i zabawy. Potem rozważ i wysokość, i szerokość, gdyż niekiedy więcej miejsca jest niezbędne dla zachowania odpowiedniej ergonomii.

Wysokość stołu do jadalni – jaka powinna być?

Stoły do jadalni [https://meblezych.pl/stoly-do-jadalni] mają w większości przypadków standardową wysokość, która zwykle wynosi około 74 do 76 cm. Taka jest najbardziej odpowiednia dla większości osób dorosłych, gdyż zapewnia wzorową równowagę między wygodą a funkcjonalnością. Jest to wysokość, przy której większość standardowych krzeseł (z wysokością siedziska około 45 cm) pozwala na komfortowe siedzenie, podczas którego każdy z łatwością może umieścić stopy na podłodze, a dłonie na blacie. Szeroki wybór wygodnych krzeseł znajdziesz w sklepie Meble Zych  [https://meblezych.pl/], gdzie czekają na Ciebie modele zaprojektowane w różnych stylach. Bez problemu wybierzesz idealny komplet wraz z pasującym do nich stołem.

W niektórych przypadkach warto jednak rozważyć personalizację mebli. Jeśli w gospodarstwie domowym są osoby szczególnie wysokie lub niskie, dostosowanie wysokości stołu może znacznie zwiększyć ich komfort. W takich sytuacjach modyfikacje mogą obejmować zarówno niestandardowe wysokości stołów, jak i odpowiednio dostosowane siedziska, które umożliwiają każdemu wygodne korzystanie z jadalni.

A co z wysokością wyspy kuchennej?

Jeśli zamiast tradycyjnego stołu do jadalni wykorzystujesz wyspę kuchenną, jej wysokość często jest większa i zazwyczaj wynosi od około 90 do 92 cm. Jest to optymalna wysokość do stania, idealna podczas przygotowywania posiłków czy serwowania jedzenia. Wyspy kuchenne zaprojektowane z myślą o spożywaniu posiłków lub jako dodatkowe miejsce do siedzenia, powinny być wyposażone w wyższe hokery, czyli stołki barowe, których siedziska są dostosowane do tej większej wysokości.

Zarówno w przypadku stołu, jak i wyspy kuchennej, najważniejsze jest zadbanie o właściwy balans między estetyką a ergonomią, aby przestrzeń była pięknie urządzona, a także funkcjonalna i wygodna dla wszystkich użytkowników.