Mimo zmian w technologii - takich jak pojawienia się czytników typu kindle, audiobooków, smartfonów - to czytanie książek jest wciąż silnie ukorzenioną podstawą samorozwoju, oraz spędzania wolnego czasu. Bardzo często czytamy wieczorem, np. po kolacji lub tuż przed snem, co pomaga uspokoić umysł i jest zdrowszą alternatywą niż powszechne obecnie używanie smartfona.
Nieodłączonym elementem potrzebnym do wieczornej lektury jest kinkiet do czytania lub lampka nocna.W tym artykule odkryjemy, jakie oświetlenie najlepiej wspiera czytanie w różnych warunkach świetlnych, porównamy zalety kinkietów i lampek nocnych oraz przedstawimy najczęściej wybierane, a jednocześnie niedrogie rozwiązania, które pozwolą Ci cieszyć się ulubionymi książkami.
Jakie jest najlepsze światło do czytania?
Wybór właściwego oświetlenia do czytania, istotnie wpływa na wygodę i komfort podczas lektury. Do czytania - wieczornej nauki w domu, zdecydowanie najlepszą barwą światła jest barwa neutralna - 4000 kelwinów. Światło o tej barwie pobudza nasz umysł, i wpływa na większą koncentrację podczas nauki. Jeżeli często przesiadujesz przy nauce do późna, nawet do 2-3 nad ranem, to możesz spróbować barwy zimnej w okolicy 5000-6000 Kelwinów. Zimna barwa, która będzie wyglądała na lekko niebieską - może powodować trudności w uśnięciu, ale w tym przypadku jest to cecha pożądana. Żarówka lub źródło światła LED z zimnym światłem powoduje wzrost produktywności, co jest często wykorzystywane w biurach.
Do czytania książek dla przyjemności, polecamy ciepłą barwę światła - 3000K. Taka barwa będzie miła dla oka i spowoduje że nie będziemy mieli problemu z zasypianiem. Czytanie powieści takich jak Trylogia, Wiedźmin w tej barwie oświetlenia - będzie ucztą i przyjemnością.
Jak mocne powinno być źródło światła do czytania?
W przypadku kinkietów do czytania i lampek nocnych polecamy żarówki lub moduły LED o strumieniu 300-600 lumenów - wystarczającego do odpowiedniego doświetlenia czytanego tekstu. Niektóre modele lamp do czytania posiadają regulację natężenia, pozwalają dostosować intensywność światła do pory dnia i indywidualnych potrzeb.
Czytanie w dzień vs czytanie wieczorem lub w nocy - po zmroku
Naturalne światło dzienne jest idealne do czytania, ponieważ daje dobrą widoczność i jest naturalne dla naszych oczu. Jednak nie zawsze warunki słoneczne są idealnie. W mocno słoneczne dni, zbyt intensywne światło może powodować odblaski, które utrudniają czytanie, natomiast w pochmurną pogodę, nawet w ciągu dnia - konieczne może być doświetlenie książki dodatkowym światłem sztucznym. Co więcej, zima w Polsce cechuje się krótkim czasem nasłonecznienia. W efekcie szybko się ściemnia (mamy tzw. "krótkie dni") i już o godzinie 15:00 potrzebujemy dodatkowego światła do czytania.
Wieczorne lub nocne czytanie przy lampce nocnej lub kinkiecie ściennym, ma tą przewagę nad czytaniem w ciągu dnia - że najczęściej czytamy w ciszy. Lampka odpowiednio dobrana, niczym nie ustępuje światłu wytworzonemu przez słońce. Minusem wieczornego czytania jest to, że możemy być senni - co zmniejsza przyswajanie wiedzy lub rozumienie czytanego tekstu. Wybierając kinkiet nocny lub lampkę nocną pamiętaj, aby źródło lampy do czytania generowało minimum 300 lumenów i było kierunkowe - tzn. można je było ustawić bezpośrednio na czytane kartki.
W nowoczesnym współcześnie aranżowanym wnętrzu, potrzebujesz lampy, która nie tylko oświetli Twoją książkę, ale także stworzy przytulną atmosferę po zachodzie słońca.
Co wybrać do czytania - kinkiet czy lampkę nocną?
Kinkiet różni się od lampi nocnej tym, że jest przykręcony na stałe do ściany. Pod kinkiety nie zawsze muszą być wcześniej wyprowadzone przewody elektryczne w ścianie. Część modeli posiada wtyczkę, którą wtyka się do najbliższego gniazdka. Lampki nocne natomiast, nie montuje się na ścianie, ale stawia na niewielkim stoliczku lub na szafce po obu stronach łóżka. Kinkiety do czytania, mają tą przewagę że zazwyczaj mają możliwość regulacji źródła światła na boki. Są także zamocowane nieco wyżej - nad barkami, dzięki czemu źródło światła jest idealnie skierowane na książkę. Część modeli lamp ściennych do czytania posiada abażury, i 2 źródła światła - jedno ozdobne i klimatyczne a drugie np. w postaci giętkiej rurki - dedykowane do czytania. Montaż kinkietów na ścianie, pozwala zaoszczędzić miejsce na stoliczku nocnym, natomiast z drugiej strony ich cena może być nieco wyższa niż lampek nocnych.
Lampki nocne tworzą ciekawe klimatyczne światło w sypialni z którego można skorzystać do czytania. Lampki nocne gwarantują większą elastyczność dzięki możliwości ich przenoszenia. Natomiast wiele lamp nocnych - nie zostało zaprojektowanych stricte do czytania. Nie ma regulacji kierunku padania światła, co może pogarszać komfort czytania. W niektórych miejscach, takich jak fotel w salonie, może brakować w pobliżu miejsca na postawienie lampki nocnej. Siłą rzeczy, w takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie kinkiet lub lampa podłogowa.
Kinkiety do czytania vs lampki nocne
- Kinkiety do czytania: wybierz jeżeli od oświetlenia do czytania oczekujesz że będzie idealnie oświetlać czytaną książkę, oraz jeżeli chcesz mieć więcej przestrzeni na stoliku nocnym.
- Lampki nocne: wybierz jeżeli chcesz mieć mobilne oświetlenie które można przenosić, tworzą klimatyczne światło, które można wykorzystać do czytania, natomiast nie jest to punktowe światło dedykowane do czytania a bardziej światło rozproszone.
Jakie kinkiety do czytania są funkcjonalne i najczęściej wybierane?
Obecnie modne i często wybierane do nowoczesnych wnętrz są kinkiety do czytania z regulowaną tubą. Tuba w kolorze czarnym, złotym lub białym jest regulowana na boki, co pozwala dostosować oświetlenie do pozycji w jakiej leżymy w łóżku lub siedzimy w fotelu. Jest ładna, stylowa i minimalistyczna.
Ciekawą funkcjonalną wersją kinkietu, jest także model z dwoma źródłami światła - materiałowym abażurem i giętkim przewodem LED. Materiałowy abażur osłania tradycyjną żarówkę i stanowi elegancki element wystroju wnętrza, a niezależne giętkie ramie LED służy do czytania. Jeżeli chcemy czytać i przy okazji nie przeszkadzać partnerowi spać w łóżku, włączamy jedynie punktowe źródło światła LED do czytania, które nie rozświetla całej sypialni.
Często wybierane są także proste giętkie ramiona do czytania, z punktowym źródłem światła. Te modele są w przystępnej cenie i jeżeli szukasz prostego rozwiązania do czytania, to będą dobrym i niedrogim wyborem.
Z nowoczesnych rozwiązań - część kinkietów ściennych posiada miejsce USB na kabel do ładowania telefonu. Jest to przydatna opcją, ponieważ obecne smartfony w zasadzie trzeba ładować raz dziennie i większość osób robi to właśnie nocą.
Podsumowanie
Wybór odpowiedniego kinkietu do czytania wpłynie na to czy będzie nam się chciało czytać, na zmęczenie oczu, jakość nauki czy stopień przyswojenia wiedzy. Lampki nocne są mobilne, można je przenieść. Kinkiety zazwyczaj mają bardziej okazałą konstrukcję którą można dopasować do danego stylu wnętrza. Które rozwiązanie wybrać? Sugerujemy zapoznanie się z obydwoma kategoriami lamp, w poszukiwaniu modelu który przypadnie Ci do gustu. Często to praktyka i instalacja elektryczna skłania nas w którymś kierunku. Klienci najczęściej wybierają kinkiety - gdy mają zostawione przewody elektryczne w ścianie oraz lampki nocne gdy takich przewodów nie mają.