Ogród latem wymaga od nas specjalnej troski i poświęcenia dużej ilości czasu na jego pielęgnacje. W tej ciepłej porze roku liczy się nie tylko regularne nawadnianie roślin, ale także systematyczne usuwanie chwastów, przycinanie, nawożenie oraz ochrona zieleni. Jakie sprzęty przydadzą się nam do wykonania letnich prac w ogródku? Odpowiadamy!
Kosiarki, kosy i podkaszarki
Większości z nas marzy się imponujący, zielony dywan w ogródku. Niestety, marzenia często bardzo odbiegają od rzeczywistości. Jak zadbać o nienaganną murawę? Pomoże w tym odpowiednio dobrana kosiarka. W okresie letnim trawę należy kosić raz w tygodniu, co pozwoli na poskromienie terenu zielonego. Co ważne, wybrana kosiarka musi być dostosowana do naszych potrzeb oraz rozmiaru murawy. W sprzedaży dostępne są modele elektryczne i spalinowe. Te pierwsze poradzą sobie z niewielkimi trawnikami, kiedy sprzęty spalinowe pozwolą na skoszenie nawet rozległych terenów.
Sprzęt spalinowy pozwoli okiełznać nawet bardzo zarośnięte i zaniedbane obszary. Chcąc dopieścić trawnik i uzyskać efekt idealnie uporządkowanej zieleni, warto też zainwestować w podkaszarkę. Podkaszarka elektryczna Stihl pozwoli nam dotrzeć w trudno dostępne miejsca, dając nam pełną kontrolę nad porastającą wszędzie trawą. Z pewnością docenimy te sprzęty, gdyż bez nich trudno jest utrzymać trawnik dobrym stanie i stworzyć wygodną oraz schludną przestrzeń do odpoczynku i zabawy.
Glebogryzarka do spulchniania oraz aerator do napowietrzania
Wbrew pozorom glebogryzarka, znajduje zastosowanie nie tylko w gospodarstwach rolnych, ale także w przydomowych ogródkach. Pierwsze prace ogrodnicze nie mogłyby się odbyć właśnie bez niej. Sprzęt ten służy do spulchniania oraz wyrównywania danej powierzchni. Chcąc założyć nowy ogródek czy trawnik, warto po nią sięgnąć. Glebogryzarka ma banalny mechanizm działania. Do obracającego się wałka przyczepione są metalowe łopaty, które tną i obracają partie ziemi, na ustaloną głębokość. Glebogryzarka ma napęd spalinowy lub elektryczny. Te z napędem ręcznym są dosyć problematyczne w użytkowaniu i wymagają użycia sporej ilości siły.
Glebogryzarki i inne urządzenia można zakupić na https://centrum-centrum.pl/. W letniej pielęgnacji ogródka przydają się także aeratory służące do napowietrzania trawników i walki z uciążliwymi chwastami. Aeratory swoją konstrukcją przypominają kosiarkę ręczną, jednak zamiast ostrzy mają przytwierdzone do obracającego się wałka ostro zakończone rurki. Kiedy pchamy aerator przed siebie, wałek obraca się, a rurki wbijają się w powierzchnię murawy, doprowadzając do napowietrzenia darni.
Jakie są inne narzędzia przydatne latem w ogrodzie?
Sekatory i nożyce to podstawowe sprzęty do pielęgnacji zieleni w porze letniej. Sekator jest znakomitym sprzętem do cięcia miękkich i żywych pędów, jak i mniejszych gałęzi. Ostre i solidne narzędzia ogrodnicze, dadzą nam pewność czystości cięcia. Jest to niezmiernie ważne dla szybkiego gojenia się roślin. Nożyce ogrodowe przydają się do przycinania krzewów, niskich drzew i żywopłotów. W letniej pielęgnacji ogródka sprawdzą się także:
- nożyce do żywopłotu,
- nożyce do trawy,
- nożyce ogrodowe klasyczne,
- sekatory teleskopowe.
Co jeszcze warto mieć na wyposażeniu swojego ogrodu? Wśród podstawowych narzędzi nie może zabraknąć m.in. grabek! Przy ich pomocy sprawnie zaprowadzimy porządek wokół domu, usuniemy przesuszoną trawę, kwiaty, czy suche liście. Grabki okazują się też pomocne podczas usuwania resztek trawy po koszeniu murawy. Sięgniemy po nie też po przycięciu żywopłotu czy w trakcie pielęgnacji grządek. Małymi grabkami usuniemy natomiast chwasty, resztki roślin, wyrównamy nimi ziemię, przed sadzeniem czy też wysiewem roślin.
Sprzęty do nawadniania ogrodu
W lecie panują wysokie temperatury sięgające nawet powyżej 30 stopni. Stąd tak ważne jest systematyczne nawadnianie trawnika, kwiatów, dopiero zasadzonych krzewów czy młodych drzewek. Aby zadbać o odpowiednio wilgotną glebę, przyda nam się średniej wielkości konewka czy zraszacz ręczny, które okazują się wystarczające do niewielkich ogródków. Jeżeli dysponujemy większą przestrzenią, postawmy na zraszacz automatyczny. Do podlewania przyda się też odpowiednio długi i elastyczny wąż ogrodowy.
Prace przy użyciu dobrych narzędzi przeprowadzimy szybko i wydajnie. Dzięki temu zaoszczędzimy swój czas oraz wysiłek.