Kwiaty doniczkowe poprawiają estetykę pomieszczeń biurowych oraz pozytywnie wpływają na komfort, a nawet efektywność pracy. Dzięki regularnemu patrzeniu na zieleń poprawia się bowiem kreatywność i wydajność pracowników. Jakie rośliny najlepiej rosną w przestrzeni biurowej? Prezentujemy pięć rodzajów, które doskonale nadają się do uprawy w warunkach pokojowych i bardzo efektownie wyglądają na firmowych korytarzach.

Sansewieria

Inaczej wężownica. Jej najpopularniejsza gatunek ma charakterystyczne, wysokie, grube liście o kształcie przypominającym miecz. Roślina ta szybko rośnie dzięki pokaźnemu podziemnemu kłączu, które wypuszcza kolejne rozety. W sprzyjających warunkach sansewieria kwitnie, jednak ma to miejsce bardzo rzadko. Można wtedy podziwiać jej białe, słodko pachnące kwiaty przypominające nieco hiacynty.

Jest to bardzo mało wymagająca roślina, dlatego można postawić ją i w pokoju, i na korytarzu, a nawet w sali konferencyjnej. Dobrze radzi sobie zarówno w nasłonecznionych, jak i ciemniejszych pomieszczeniach. Wykazuje też dużą odporność na szkodniki. Najlepiej jest trzymać ją na parapecie i podlewać niezbyt obficie raz na tydzień lub nawet rzadziej, gdy jej podłoże wyraźnie przeschnie.

Monstera

Pnącze o dużych, ozdobnych liściach z charakterystycznymi wcięciami lub/i dziurami. W naturze jest to epifit, czyli roślina rosnąca na innych roślinach. Otwory w jej liściach służą łatwiejszemu pozyskiwaniu światła w warunkach tropikalnej dżungli i zapobiegają niszczeniu rośliny przez ulewne deszcze. Monstera osiąga spore rozmiary: jej popularny gatunek monstera deliciosa (monstera dziurawa) osiąga nawet wysokość 2-3 metrów. Świetnie sprawdzi się więc jako efektowna ozdoba na firmowym korytarzu lub w innym często odwiedzanym miejscu (np. w sali konferencyjnej, do której zaprasza się gości i kontrahentów).

Monstera najlepiej rośnie w jasnym, ale nie nadmiernie nasłonecznionym miejscu. Zamiast przy oknie warto więc postawić ją bardziej w głębi pomieszczenia. Roślina ta lubi wilgotne podłoże, jednak nie toleruje przelewania: może ono szybko doprowadzić do gnicia korzeni. Z tego względu pielęgnacja obejmuje dość częste, ale niezbyt obfite nawadnianie. Zalecane jest także regularne nawożenie.

Aloes

Roślina lecznicza, której sok i miąższ wielu z nas zna jako składniki kosmetyków i napojów. Nie każdy jednak wie, że aloes to także bardzo elegancka i przykuwająca wzrok roślina, którą z powodzeniem można trzymać zarówno w domu, jak i w biurze. Aloes to sukulent. Jego grube, mięsiste liście mają na brzegach kolce, które są jednak delikatne w dotyku. Liście układają się w kształt eleganckiej rozety. Aloes wyrasta na wysokość kilkudziesięciu centymetrów i jest bardzo łatwy w uprawie oraz rozmnażaniu – aby mieć w domu lub biurze drugi aloes, wystarczy wziąć jeden z odrostów korzeniowych i umieścić go w oddzielnej donicy.


Jak pielęgnować aloes leczniczy? Aloe vera potrzebuje dużo światła i niewiele wody. Nadmierne nawodnienie może mu nawet szkodzić, dlatego zdecydowanie lepiej jest podlewać aloes rzadko: tylko wtedy, gdy ziemia w doniczce jest widocznie sucha. Optymalne miejsce dla aloesu to parapet lub inne stanowisko położone blisko okna.

Skrzydłokwiat

Piękna roślina o ciemnozielonych, dużych liściach i efektownie kontrastujących z nimi białych kwiatach przypominających skrzydła. W optymalnych warunkach skrzydłokwiat kwitnie dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Jego kwiaty utrzymują się przez dwa-trzy miesiące, łatwo więc obliczyć, że ich pięknem można cieszyć się aż przez pół roku. Roślina ta znana jest także ze zdolności oczyszczania powietrza z toksyn.

Skrzydłokwiat lubi dużą wilgotność powietrza, dlatego warto regularnie go zraszać. Trzeba pamiętać też o częstym, choć niezbyt obfitym podlewaniu. Roślina czuje się najlepiej na stanowiskach o rozproszonym świetle: lepiej nie stawiać je na parapecie, ale miejsce np. na biurku oddalonym nieco od okna będzie idealne.

Dracena

Sukulent pochodzący z krajów tropikalnych, który jest ciekawą dekoracją każdej przestrzeni biurowej. W zależności od odmiany jego liście przybierają różne kształty i kolory. Najpopularniejsza w Polsce dracena obrzeżona ma długie, wąskie, ciemnozielone liście przypominające drzewko palmy i proste pnie. W domowej uprawie raczej nie wypuszcza kwiatów.

Dracena magazynuje wodę i przechowuje ją w swoim pniu. Nie potrzebuje więc częstego podlewania. Warto przyjąć zasadę, że robi się to tylko wtedy, gdy w doniczce jest wyraźnie sucho. Aby uniknąć nadmiernej utraty liści lub zbyt wolnego wzrostu, dracenę należy trzymać w miejscu o rozproszonym świetle.

Biuro to dobre miejsce na uprawę roślin. Trzeba jednak wybrać gatunki, które dobrze czują się w pomieszczeniach i zapewnić im odpowiednie warunki. Istnieje wiele łatwych w uprawie kwiatów doniczkowych, które doskonale sprawdzą się w tej roli.